Anasayfa » Kalori

KALORİ NEDİR? Kalori Ne Demek?

Zayıflama diyetlerinde kalori hesabının önemli bir yeri vardır. Peki her gıda için bahsedilen bu kalor ne demektir? İlk yazımızda sizlere kalori hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

KALORİ NEDİR? ?

Kalori bir enerji birimidir.Bir gram suyun sıcaklığını bir derece arttırmak için gerekli enerji miktarıdır. Bilimsel olarak ifade etmek gerekirse, atmosfer basıncı altında 1 gram suyun sıcaklığını 14,5°C’den 15,5 °C’ye çıkarmak için gerekli olan enerji miktarına kalori denir. Kalori, ısı üretimiyle alakalı bir ölçü birimidir.

Kalori ısı üretimi ve ısı arttırma ile ilgili bir ölçü olduğu için, besinlerdeki kalori miktarını, besinlerdeki ısı oluşturabilme kabiliyeti olarak tanımlayabiliriz.

Kalori ve İnsan

Nasıl ki elektrikli cihazlar enerjilerini elekrikten alırlar, arabalar ise benzinden enerjilerini karşılarlar, insan da enerjisini besinlerden karşılar.Yani vücudumunuz enerjisini biz besinlerden alırız.

Vücudumuzun , nefes alırken bile enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük hayatı devam ettirmek için belli miktarda enerji almamız, yani beslenmemiz şarttır.

Vücudumuzdaki gerekli olan enerjiyi aldığımız her besinin, kendine göre bir enerji verme kaabiliyeti vardır. İşte besinlerin verebildiği enerjiyi kalori ile ölçeriz.

Kalori ve Kilo İlişkisi

1 kilo verebilmek için, 7000 kalori yakmanız gerekmektedir. Yani kısaca günde alınması gereken miktardan 500 kalori eksik alınırsa, 14 günde 1 kilo vermeniz mümkündür. 500 kalori azaltmak için bir miktar alınan kaloriyi kısabilir, biraz da haraket yoğunluğunuzu arttırabilirsiniz.

Harcanan Kalori Nasıl Hesaplanır?

Yapılan aktivite sırasında harcanan oksijen miktarı, harcanan kalori değerini vermektedir. Solunan her 1 litre oksijen, 4.8 kalori harcanması anlamına gelmektedir.


etiketler:, ,
12 Ağustos 2010 11.192 okuma yorum yapılmamış

Yorum yapmak ister misiniz?!

Lütfen yazı ile ilgili yorumunuzu yazın. Yorumlarınız bizim için önemlidir